8 Haziran 2015 Pazartesi

SON KİTABIMIZIN "KİM KORKAR YAZMAKTAN?" ÇALIŞMASINI DA TAMAMLADIK.

      "İYİ VE KÖTÜ "KİTABIMIZIN "KİM KORKAR YAZMAKTAN?" ÇALIŞMALARI             NASIL BİR DÜNYADA YAŞAMAK İSTERDİNİZ?                         İnsanların birbirine   saygılı , iyi kalpli oldukları, başarılı ,gözü tok  ve  kendini ve etrafındakilerini  düşündükleri  bir dünya  isterdim  .Ayrıca insanların bitkilerin ve hayvanların yaşam haklarına da saygı göstermelerini isterdim.Çevreye değer veren ,koruyan insanların doldurduğu bir dünya isterdim.  
           Söylediklerimin tersi olan bir dünyada yaşamak beni üzer ve ruhumu daraltırdı.Böyle bir dünyada yaşamak istemezdim.
          Sonuç olarak  mutlu ve  huzurlu olamanın  yolu bence kendine ,diğer insanlara ,diğer canlılara ve doğaya saygılı insanların yaşadığı bir dünyadır.                                                                                                                                                                ALİ ADA
                                                          3/E -349

                                                                                                                                        
İYİLİK EVRENSELDİR
   İyilik bize yapılmasından mutluluk duyacağımız bir şeydir. Ama yalnızca bize değil herkes için iyi olanı yapmak gerekir.
Ailemle beraber cıvıl cıvıl kuşların öttüğü, sincapların ve tavşanların bulunduğu bir ormana gittik. Bir derenin suyu pırıl pırıl berrak akıyordu. Her taraf çok güzeldi. Biraz ilerde bir inşaat çalışması vardı. Bu bir fabrika inşaatıydı. Babama bu güzel alanda bu fabrikanın niye kurulduğunu sordum. Babamda fabrikada insanların çalışacağını ve evine yiyecek götüreceğini ve bunun insanlar için iyi olacağını söyledi. Mutlu bir günün sonunda evimize geri döndük. Aradan bir yıl geçmişti ve o piknik alanına tekrar gittik. Fabrika tamamlanmış, fabrika bacasından kirli dumanlar güzelim orman kokusunun yerini almıştı. Orman neredeyse yok olmuş, kuş cıvıltılarının yerini fabrikanın sesi almıştı. Berrak akan dere simsiyah akıyordu. İnsanlar için iyi olan fabrika, ormanda yaşayan diğer canlılar için ve doğa için kötü olmuştu. Bizim piknik alanımızı da yok etmişti. Bizim içinde kötü olmuştu.
Yaptığımız hareketlerin ve davranışların bize ve çevremize getireceği şeyleri düşünerek yapmalıyız. Bizim için iyi olanı değil, herkes için iyi olanı yapmalıyız.

                                                                           ALKIN EFE YANMAZ
                                                          3-E/299
                                                                                


                              TÜM GÜN GÖRÜNMEZLİK

       Bu günlerde kendimi çok mutsuz hissediyorum. Sıkıntılarım var. Çok kötü düştüğüm için okula gidemedim. Derslerimden geri kaldığımı düşünüyorum. Okulsuz hayat kötüydü, evde zaman geçiremedim. 
       
      Düşündüm, taşındım. Görünmez olmaya karar verdim.Uçarak okula gidiyorum. Sınıfta öğretmenin yanına oturdum. Hakan'ı gözlemledim. Uçarak Sude'nin yanına gidip gıdıkladım. Sonra Sude birden yerinden hopladı ve çok şaşırdı. Damla problemi çözemiyordu, problemi çözdüm. Öğretmenin arkasına geçip sınıfa nanik yaptım. Tüm sınıf gülüyordu.Öğretmen şaşkın şaşkın bakıyordu.Neler olduğunu anlayamadım.Herkesin yerini değiştirdim.Sınıf kaynıyordu. Okulun mikrofonuna geçip okulu tatil ettim.Çocuklar sevinçten zıplıyordu.

       Çok eğlendim, Ama bu bana yetmedi. Eve geldim. Annem televizyon seyrederken aniden televizyonu kapattım. Annem ''Neler oluyor burada ?''diye bağırdı.Gerçeğe döndüm.Oh, rahatladım! Sıkıntılarım geçti.  

       ''Tüm Gün Görünmez Olmak Çok Güzeldi .''

                                                                      ASLIHAN KALAYCI / 3-EGÖRÜNMEZ OLSAYDIM

Görünmez olmak , uçmak , nesnelerin içinden geçmek bunlar doğa üstü şeylerdir ve böyle şeylerin gerçekte olmadığını öncelikle bilmemiz gerekir.
Fakat böyle görünmez olmak gibi bir güce sahip olsaydım öncelikle bu gücü iyi yönde kullanmak isterdim. Etrafta dolaşır yardıma ihtiyacı olanlara yardım edilmesini sağlardım. Her ne kadar yanlış olsa da şüphe duyduğum insanların konuşmalarına kulak misafiri olurdum, kötülükleri engellemek için. Merak ettiğim şeyleri araştırma ve görme imkanım olurdu. Fazla merak kediyi öldürür derler ama görünmez olma şansım olsaydı gizli yapılan her şeyi izlemek bilmek isterdim.
Evet, doğaüstü güçlere sahip olma şansı olsa bunu dünyamız ve sevdiklerimiz için en doğru şekilde kullanmamız gerektiğini bilmeliyiz.
                                                            
                                             Sude Ceren NAS
                                               303 / 3-E


                   
                    KİM GÖRÜNMEZ OLMAK İSTEMEZ Kİ ?

     Görünmezlik ; filmlere konu olan ve sadece hayallerimizde var olan bir durumdur.

    “ Görünmez olma şansımız olsaydı neler yapmak isterdim ? “ diye düşününce o kadar çok şey aklıma geliyor ki. Öncelikle arkadaşlarıma muzip şakalar yapmaktan tutun da , suçluları yakalamaya kadar her şeyi yapmak isterdim. Hepimiz çevremizdeki insanların biz yanlarında yokken ne yaptıklarını ya da bizim hakkımızda ne konuştuklarını bilmek isterdim. Bunu gerçekleştirmek için görünmez olmak en iyi çözümdür ! Görünmez olsaydım , mutlaka kahraman olmak isterdim , çünkü insanlara zarar veren kötü adamları yakalar , kazaları önler , zor durumda olan insanlara yardım ederdim , böylece daha iyi yaşanabilir olan ve sorunların daha kolay çözüldüğü bir dünya yaratmış olurdum.

    Görünmezlik , belki hayal olan bir durumdur ancak hayal kurmakta güzeldir. Keşke görünmez olsaydım…


                                                            Damla ALTIPARMAK

                                                                3 / E  - 297


                                                ÖYLE BİR DÜNYA’DA YAŞAMAK İSTERDİM Kİ  …
          Çoğu insan genelde rahat edebileceği bir dünyada yaşamak ister. Fakat durum insanların iç güzelliklerine göre değişir. Bir sürü insan içinin rahat olduğu ve güvenle oh çekebildiği bir dünyada yaşamak isterken, bazılarımız temiz hava, doğal yaşam ve balta girmemiş ormanlarda yaşamak istiyordur. Ancak bu durum her zaman kalbe ve iç güzelliğine de bağlı değildir.
          Belki bu söylediğime inanmayacaksınız ama geçenlerde bir kâbus gördüm. Kâbusumda bir tek bitki bile bırakmadan tüm ağaçları kesiyorlardı. Ve uzaydan bakıldığında, mavi suların mavilikleri kararmış ve gri sular oluşmuştu. Neredeyse hiç yeşil ve kahverengi alan kalmamış ve insanların yaptığı lüks binalarla arabalar görünüyordu. Bu görüntüyü hiç sevmemiş ve başka bir dünyada yaşamak istemiştim. Örneğin; savaşların yaşanmadığı, temiz hava ile dolu, ağaçların kesilmediği, kurallara uyulan, kavga edilmeyen ve barış dolu bir dünyada yaşamak isterdim.
          Son söz olarak, insan sadece rahat edebileceği değil, sevdikleri ile birlikte kendini güvende hissedebileceği bir dünyada yaşamak ister.
                                                                                                              Emek Defne Korkmaz
                                                                                                                          3 /E         
                                      BENİM DÜNYAM
Ben öncelikle hava alanlarının çok olduğu bir dünyada yaşamak isterdim. Böylece çok sevdiğim uçaklarla her yere rahatlıkla gidebilirim. Bir diğer isteğim de büyük gökdelenlerin olduğu şehirler kurulması. Her gökdelenin üstünde helikopter pisti olması çok iyi olurdu. Her gökdelenin çevresini kocaman bir park süslemeli. Bu park ve yeşil alanlarda çocuklar doyasıya oynamalı.
Benim dünyamda hiç savaş olmamalı herkes barış içinde yaşamalıdır. İnsanların birbirine saygı gösterdiği, kıskançlıkların olmadığı bir dünya hayal edelim, sevdiklerimiz özellikle çocuklar üzülmesin.
Yaşadığımız dünyada her şey istediğimiz gibi olmasa bile kendi küçük dünyamızı yaratabilir, isteklerimizi gerçekleştirmek için çabalayabiliriz. Bu şekilde dünyamız daha yaşanabilir hale gelir.
Mehmet Deha DENİZ
3/E   No: 284
                                                           İYİLİK VE KÖTÜLÜK
     
İyilik ve kötülük insanların hayatları boyunca,  üzerinde en çok konuştukları ve düşündükleri kavramlardandır. İnsanlar iyiliği ve kötülüğü inançları, düşünceleri, hayata bakış açıları ve toplumsal eğitimleri doğrultusunda kendileri belirlemektedirler.
       İyilik ve kötülük de insanın doğasında vardır ve iki davranış türü de aklın doğru ya da yanlış işletilmesi sonucu ortaya çıkar. İnsanı insan yapan, kendine sorular sormasıdır. Bir şey yapmadan önce kendi kendine sorular sormak, o şeyi yaparken ve yaptıktan sonra üzerinde düşünmek, bunun iyi mi kötü mü olduğunu sorgulamak insana özgüdür. Çünkü azıcık düşündükten sonra, o şeyi yapmak iyi midir, kötü müdür, hemen anlarız. Mesela bir arkadaşımızla koşma yarışı yaparken onu geçmek için itmemiz bizim için iyi olabilir yarışı kazanırız, ama arkadaşımız yere düşüp yaralanır canı yanar bu onun için kötüdür. Ya da bir arkadaşımız okula bir oyuncak getirdi ve bizde çok beğendik, onu kimse görmeden aldık sakladık bu bizim için iyi bir şey olabilir, fakat oyuncağını aldığımız arkadaşımız üzülecek ve oyuncağının kaybolduğunu düşünecek.  Aslında biraz düşününce birilerinin haberi olmadan eşyalarını almanın kötü bir şey olduğunu ya da bu bizim başımıza gelse ne yapardım diye insan düşününce iyi ve kötünün ne olduğunu anlarız. Bir şeyin kötü olduğunu anlamak için bize yapılmasından hoşlanmadığımız şeylerin kötü olduğunu düşünebiliriz, iyi olan herkes için iyi olandır. Mesela dürüst olmak, hırsızlık yapmamak, yalan söylememek bunlar herkes için iyidir.
       İnsanlar nasıl bir dünyada yaşamak istiyorsa ona göre davranmalı ve çocuklarını ona göre yetiştirmelidir. Unutmayalım iyilik eden iyilik bulur, atasözü boşuna söylenmemiştir.
                                                                        


                                                                         EGE  DEĞİRMENCİ  3/E  305
İYİ VE KÖTÜ

       İYİ: İstenilen, beğenilen nitelikleri taşıyan, beğenilecek biçimde olan.
    KÖTÜ: Kişi veya toplum üzerinde olumsuz etkileri olan, hoşa gitmeyem, beğenilmeyen.
     Bu iki kelimenin sözlük anlamlarına bakıldığında zıt anlamlı oldukları görülmektedir. İyi ve kötü kişiden kişiye değişen göreceli bir kavramdır.
     Canlılar kendi yaşamlarına göre iyi ve kötüyü belirler. Bu kavramların belirlenmesinde çevre de etkili olur. Mesela bir kedinin kuşu yakalayıp yemesi bizim için kötü, kedi için ise iyidir. Çünkü kedi o kuşu yakalarken kendini ve yavrularını doyurmayı düşünür. Biz nasıl yaşamak için beslenmek zorunda isek onlarda beslenmeli. Başka bir örnek verecek olursak bizim için sebze yemek kötü, annemiz için ise iyidir. Aslında sebzeler sağlıklıdır, ama biz tatsız bulduğumuz için kötü deriz. Bizim tele vizyonda seyrettiğimiz çizgi film bizim için iyi, annelerimiz için ise kötüdür.
   Bizim yapmaktan keyif aldığımız ve iyi olarak nitelendirdiğimiz şeyler aile büyüklerimiz ve öğretmenlerimiz için uygun değil ise kötü olarak nitelendiriliyor. Buda gösteriyor ki iyi ve kötü herkes için aynı şeyler değildir.                                                                                          EGE GÜLTEKİN
                                                                                                  3/E 287NASIL BİR DÜNYADA YAŞAMAK İSTERİM
Savaşın, düşmanlığın, vahşetin yerine barışın , huzurun, mutluluğun olduğu bir dünyada yaşamak isterdim. Suratı asık insanların yerine, mutlu gülen insanların olmasını isterdim.
Tahminim herkes barışın, huzurun, mutluluğun olduğu bir dünyada yaşamak ister. Doğaya, hayvanlara, insanlara saygı duyulan bir yerde yaşamak isterdim. Sevginin hüküm sürdüğü kötülüğün olmadığı bir yerde temiz havanın olduğu yerde yaşamak isterdim. Havayı ve doğayı kirleten fabrikaların yerine havayı kirletmeyen fabrikalar yapılmalı bence.
Siz de böyle bir dünyada yaşamak istemez miydiniz?

                                                                                      Egemen Ekiz
                                                                                         3-E / 330
                                   İYİLİK VE KÖTÜLÜK
       Elimizle tutup gözümüzle görmediğimiz şeyler tartışmaya açıktır.Bu konularda farklı düşünebilir.
        İyilik  ya da tersi olan kötülük böyle bir kavramdır.Benim çok iyi olduğunu düşündüğüm bir olay ya da davranış bir başkasına kötü gelebilir.Mesela;kalemlerinin ucu kötü diye arkadaşımın bütün kalemlerinin ucunu ona iyilik olsun diye açarım.Arkadaşımın bu iyiliğe çok mutlu olacağını düşünürüm.Ancak arkadaşım buna sevinmeyip,kızabilir.Çünkü o kalemlerini o şekilde kullanmayı seviyordur.Benim iyilik diye adlandırdığım bir hareket başkasına iyi gelmeyebilir.Onu üzebilir.
         Davranışlarımızda ve düşüncelerimizde kötülükten değil iyilikten yana olmalıyız.Bunu yaparken de karşımızdaki kişiyi unutmamalıyız.

                                                                               ELİF ORGANGİL
                                                                                        3/E
                     NASIL BİR DÜNYADA YAŞAMAK İSTERDİM?

   Ben savaşların olmadığı, güvenli olduğum, yeşillikler içinde ve saygı içinde bir dünyada yaşamak isterdim.

   Savaşlar dünyada birçok kişinin ölmesine, yaşadıkları yerleri terk etmesine neden olur. Oysaki savaşların olmadığı bir ne güzel olurdu değil mi? İnsanların ölmediği, yurtlarını terk etmediği bir dünya her şeyden daha iyi olurdu.

   Doğanın kirletilmediği, ağaçların kesilmediği bir dünyada yaşamak isterdim. Hayvanların korunduğu, onlara zarar verilmediği bir dünyada yaşamak isterdim. Temiz havayı içime çektiğim ve daha sağlıklı olduğum bir dünyada yaşamak isterdim.

   İnsanların birbirlerine saygı duyduğu, saygı içindeki bir dünyada yaşamak isterdim. Mutlu, huzurlu bir dünyada yaşamak isterdim.

                                                   EMİRHAN TASOUJİ / 3-E

                           GÖRÜNMEZ KAHRAMAN

          Görünmez olmak iyiye de kötüye de kullanılabilir bir özelliktir. Mesela görünmez olsaydım bir banka soygunu yapabilirdim. Belki çok da zengin olabilirdim. Ancak bazı insanların haklarını ve paralarını onlar bilmeden ve istemeden almış ve haksızlık etmiş olurdum. Zengin olabilirdim ama mutlu ve huzurlu olamazdım.Görünmez bir hırsız ve kötü bir insan olurdum.
           Ben görünmez olsaydım bir kahraman olmak isterdim. Mesela hırsızları çok kolay yakalayabilirdim. Ellerindeki silahları kimseye zarar vermeden alabilirdim. Onları kaçarken kolaylıkla düşürebilirdim. Görünmeden aralarına girip planlarını öğrenebilir ve polislere haber verebilirdim kötü insanların yakalanmasını sağlardım.
           Ben görünmez olsaydım, fakir ve yardıma muhtaç insanlara yardım ederdim. Böylece benim kim olduğumu bilmezler ve kendilerini bana borçlu hissetmezlerdi. Sevdiğim insanların bana söyleyemedikleri ihtiyaçlarını öğrenip onları kolaylıkla mutlu edebilirdim. Görünmez kahraman olurdum.


AD:Hakan
SOYAD:Geyik
NO:331
SINIF:3-E

         İYİ VE KÖTÜ HERKES İÇİN AYNI ŞEY DEĞİLDİR

       İyi ve kötü herkes için aynı şey değildir. Mesela,
* Bir aslan için bir fareyi yemek iyidir, fare için aslanın onu yemesi kötüdür.
*İnsana göre çiçek koparmak iyi, arıya ve çiçeğe göre kötüdür.
*Bazılarına göre çevreyi kirletmekten bir şey olmaz. Bazılarına göre de çevreyi kirletmek kötüdür.
*Babanın sana pahalı bir oyuncak alması sana göre iyi, babaya göre para israfıdır.
     Yani bu şöyle bir şeydir. Bana göre bunu yapmak iyi yapmamak kötüdür, sana göre bunu yapmak kötü, yapmamak iyidir. Herkesin iyi ve kötü hakkında farklı düşünceleri vardır.
      Kısacası  herkes için iyi ve kötü aynı şey değildir.                                    
                                                              NEHİR GÜLERCİ
                                                                                                                                                                3/E  

GÖRÜNMEZLİK

Görünmez olsaydım, çok eğlenebilirdim. Kimse beni görmediği için her yeri gezerdim.
Mesela para vermeden sinemaya giderdim. Otururdum, kimse beni görmezdi. Sınavlarda kopya çekerdim. Tabiî ki şaka yapıyorum. Belki de gizli ajan olurdum. Kötü insanların planlarını öğrenir ve onlara engel olurdum. Kötülüklere engel olurdum. Savaşlara, kavgalara ,ölümlere…
Hırsızları yakalardım. Bazen de komiklikler yapardım. Arkadaşlarımın kulaklarını eller,onları gıdıklardım. Eşyaları havaya kaldırıp onları korkuturdum.Hayalet   var   sanırlardı.
       Belki bir gün görünmezlik keşfedilirse, ben görünmez olabilirim. Büyüyünce bunu araştırmak isterim. Bilim eğlenceli ve keşiflerle dolu. En güzeli de yeni bir şeyler araştırmak. Başlamak, çalışmak ve sonuçlandırmak.
 Umarım bir gün görünmez olurum. Ben bulamasam da bulunur ve tüm bu eğlenceleri yaşar.
                                               

                                             ÖZER KAVAKDİBİ
                                                   3/E
             
                               GÖRÜNMEZ OLSAYDIM
            Görünmez olsaydık ne yapardık?Siz ne yapardınız?Ne ile görünmez olmak isterdiniz?Ben şöyle görünmez olmaya başlardım:İlk baş bolca araştırma yapardım.Sonra gerekli malzemeleri alırdım.Daha sonra hangi şekilde (sihirli asa,toz,iksir vb.)yapacağımı karar verirdim .(Ben görünmezlik tozunu seçerdim).Daha sonra görünmezlik tozunu yapardım.Ve en sonunda görünmezlik tozunu üstüme serperdim.

            Bu tozu nasıl kullanacağımı örnek vermek gerekirse:İlk olarak ben okulda arkadaşlarıma güzel şakalar yapardım.Kavga edenlere"Kavga etmek çok kötüdür."diyerek onları barıştırırdım.Peki siz ne yapardınız?

             Yalnız,görünmez olursak çok dikkatli olmalıyız.Küçücük bir hata,çok büyük sorunlar açabilir.Bu yüzden bunun için çok dikkatli olmalıyız.

                                                                            SELİM GÜRBÜZ
                                                                                        3/E
GÖRÜNMEZ OLSAM

Bana sihirli bir değnek dokunsa ve ben görünmez olsam ilk yapacağım şey arkadaşlarımı şaşırtmak olurdu. Örneğin kemanımı elime alır bir şarkı çalardım. Arkadaşlarım kemanın havada kendi kendine çaldığını düşünür ve şaşırırlardı. Onların yüzlerindeki ifadeleri görmek eminim çok heyecanlı ve eğlenceli olurdu.
Aslında hayal kurarken aklıma kötü şeyler de gelmedi değil. Örneğin istediğim türlü türlü yaramazlıkları yapardım ve kimse benim yaptığımı anlamazdı. Ama sonra da pişman olacağımdan eminim. Bu yüzden hayallerimdeki bu kötü sahneyi hemen siliyorum ve görünmezliğimi daha faydalı şeyler için nasıl kullanabileceğimi hayal etmeye devam ediyorum. Görünmez olarak yapabileceğim en iyi şey, çekindiğinden dolayı kimseden yardım dileyemeyen fakir insanlara yardım etmek olurdu. Evlerine girer, yiyecekler, giyecekler ve para bırakırdım. Böylece onları mutlu edip, kendim de mutlu olurdum.
Gerçekte görünmez olmak mümkün olmayacağından, böyle doğaüstü bir özelliğe sahip olunca, ne yaparsanız yapın yerçekimini ortadan kaldırmış gibi bir görüntü meydana gelir. Bu da görünmez olmanın en zevkli tarafıdır herhalde.

                                                                                   Simay DEMİR / 3-EBENİM DÜNYAM
         Benim dünyam ne fakir olsun ne de zengin olsun. Çünkü;
·      Herkes zengin olursa kimse iş yapmaz ve çalışmaz.  
·      Herkes fakir olursa dilenci çok fazla olur. Kimse mutlu olmaz.
Bu yüzden fakir de olmalı, zengin de olmalı. İnsanlar paylaşmalı, birbirine yardım etmeli.
Benim dünyam temiz olmalı, kimse hastalanmamalı. Herkes sağlıklı ve mutlu yaşamalı.
Benim güzel dünyamda sadece insanlar bulunmaz. Hayvanlar ve bitkiler de benim dünyamda yer alır. Benim dünyamda hiç kimse hayvanlara ve bitkilere zarar vermez. Bitkiler benim dünyamın en güzel süsleridir. Hayvanlar ise gönüllerince yaşar. Kimse onların yaşam hakkına engel olmaz, hayvanlara zarar vermez ve onları incitmez.
Benim dünyamda nehirler pırıl pırıl akar, nefes aldığımız hava mis gibi kokar. Denizler masmavi, gökyüzü berrak ve güneş ışıl ışıldır. Benim dünyamda herkes kardeş, herkes arkadaştır. Kavga ve küslük yoktur.  J
                                                                                  YİĞİT ERMAN
                                                                           3/E - 335 J J

                                                       İYİ VE KÖTÜ
            

           İyi ve kötü aynı şey değildir. İyi ve kötü insanların ve hayvanların olumlu ve olumsuz yönleridir. Mesela bir kurt varmış. Kurdun karnı çok açmış, çayıra gitmiş ve bir koyun görmüş. Kurt koyunu yiyecekmiş ki koyun demiş :”Kurt kardeş beni lütfen yeme.” Ama kurt koyunu dinlememiş.Koyunu afiyetle yemiş.
          Kurt için yaptığı iyi.Çünkü karnını doyurması gerekiyor.Ancak  koyunu düşünürsek onun açısından kötüdür.Çünkü yaşamını kaybetti. İyi ve kötü işte böyle bir şey.  
          Kısaca söylemek gerekirse, birine göre iyi olan davranış başka birine göre kötü olabilir.Biz en güzeli herkese göre iyi olan davranışları tercih edelim.

                                                                                          Naz Sözüdüz
                                                                                           2/E   293 
                                HERKESİN DÜŞÜNCESİ FARKLIDIR

       Herkesin düşüncesi farklıdır. Yani herkese göre iyi ve kötü farklı olabilir.

       Herkesin düşüncesi farklıdır derken bunu örneklerle anlatmak isterim.Çocuklar  kar  yağışını severken yetişkinler  sevmez.Niye dersek  çocuklar kardan adam yaparak eğlenirken yetişkinler işlerine gecikecekler diye ya da  yolda kalacakları için endişelenirler  yani sevmezler. Bazı erkekler  aksiyon filmlerini sever kızlar sevmez.Çünkü  erkekler içinde hareket olan olan filmleri izlemeyi sever ;kızlar ise daha romantik filmleri izlemeyi. Kızlar  evcilik oynamayı sever çünkü kızlar  bebekleri severler. Erkekler savaş oyunlarını .Biri patlamış mısır sevebilir çünkü damak tadına  uyuyodur ama diğer kişinin uymuyordur,tercih etmez.

        Kısacası tercihlerimizi bize göre iyi ve güzel olandan yana yaparız.Başka biri de bize göre iyi olmayan ama  kendine göre iyi olanı tercih edecektir.Önemli olan birbirimize tercihlerimizden dolayı saygı göstermektir.


                                                           İrem Güleryüz
                                                               3-E / 332                                                                                                            

                                                

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder