10 Haziran 2015 Çarşamba

3-A "İYİ VE KÖTÜ" EVP ÇALIŞMALARIMIZ

       "İYİ VE KÖTÜ"KİTABIMIZIN " KİM KORKAR YAZMAKTAN ?"ÇALIŞMALARIATAKAN  ÇETİNEL  3/AHayalimdeki Dünya
            Savaşların olmadığı, hayvanların öldürülmediği, barışın olduğu, herkesin mutlu olduğu, çocukların güldüğü çok güzel bir dünyada yaşamak isterim.
            Savaşlar olmasın, savaşta insanlar özellikle çocuklar ölmesin. Evler yok olmasın insanlar acı çekmesin, kimse üzülmesin. Hep barış olsun. Barış, mutluluk, neşe getirir. Doğamız yok olmasın her yaz yemyeşil olsun, ağaçlar kesilmesin, ormanlar yok edilmesin. Tüm çevre yeşil, ağaçlı ormanlık alanlarla dolu olsun. Dünya'da her türlü hayvan yaşasın. Hayvanlar kafeslerde değil, kendi yuvalarında yani ormanlarda özgürce yaşasınlar. İnsanların çok mutlu olduğu özellikle çocukların güldüğü,oynadığı çok güzel bir dünya olmasını isterdim. Hastalıkların hiç olmadığı kimsenin ölmediği, acı çekmediği bir dünya ne kadar güzel olurdu. Böyle bir dünyada yaşamak çok isterdim.Azra Memili
3/A - 50

Görünmez Olursam

         Hepimizin bildiği gibi, teknoloji gittikçe ilerliyor. Hatta ışınlanma makinelerinin üretim araştırmalarına çoktan başlandı. Bunun dışında görünmez olma hayalleri de başladı.
         Eğer hayal gücümüzü çalıştırırsak; “Görünmezlik gerçekten vardır.” diyebiliriz. Asıl konumuza dönecek olursak görünmezlik belki gerçekten var.
         Görünmezlik gerçekten varsa, ben toplum için elimden gelen her türlü katkıyı sağlarım ve görünmezliği kullanarak şehrimizdeki doğal güzellikleri gezerim. Eğer daha büyük olsaydım, görmek istediğim şehirleri hatta ülkeleri gezerdim.
         Bunların yanı sıra görünmezliğin kötü yanları da var. Bunlar; kimsenin sizi görememesi sebebiyle onlarla iletişime geçmemek ve sevdiklerinizle konuşurken kim olduğunuzu bilemediğinden dolayı sevdiklerinizin sizden kaçması.
         Aklınıza gelemeyeceğini düşündüğüm bir şey var. Bu da görünmez olmadan önce yapamayıp sonra yapabildiğimiz şeyler. Mesela ben annemin hep nasıl ders işlediğini merak ederim ve görünmez olunca gizlice annemin derslerini izleyebilirim.  Bade Kardaşlar 19 - 3/A
                                
                             Hayalimdeki Dünya
    Ben barış dolu , sevgi dolu , çağdaş bir dünyada yaşamak isterim. İnsanların birbirine hoşgörülü ve saygılı davrandığı , ulu önder Atatürk ‘ün bize emanet ettiği uygar bir dünyada yaşarsam mutlu olurum.
   Yaşadığım dünyanın temiz bir doğa , sağlıklı bir çevreye sahip olmasını isterim. Güven içinde yeşil alanlarda oyun oynadığımız bir dünyada yaşamak isterim. Her insanın eşit şartlarda yaşamasını , eğitim almasını isterim. Savaşlardan , açlıktan , sefaletten , kavgalardan uzak bir dünyada yaşamak isterim. İnsan haklarının , hayvan haklarının ve tüm doğanın korunduğu bir dünya temiz bir dünyadır.
   Benim hayalimde ışıl ışıl bir dünya var. Hepimiz böyle bir dünyada yaşamak için elimizden geleni yapmalıyız. Güzel şeyler hayal etmek , güzel bir dünyada yaşamak güzel düşüncelerle olur. Hep güzel düşünelim !


                                        GÖRÜNMEZ OLSAYDIM

         Görünmez olmak neredeyse dünyadaki herkesin istediği bir
durumdur. Bu gücü kullanmak kişilere göre değişkenlik gösterebilir.
Kötü niyetli kişilerin elinde bu güç büyük felaketlere yol açabilir.
         Eğer ben görünmez olabilseydim, uçaklara, otobüslere ve buna
benzer araçlara binip Dünyayı dolaşabilirdim. Gittiğim yerlerde
lunapark ve buna benzer eğlence merkezlerini dolaşır, kimseye
görünmeden eğlenebilirdim. Sinemalara girer yeni yeni filmler
izlerdim.
         Bütün bu düşüncelerim görünmezliğin iyi yanları olabileceği
gibi bir de bu gücün kötü yanları vardır. Örneğin hep tek başına
olmak, kimse seni göremeyeceği için kimse ile konuşamayacak, onlara
dokunamayacak olmak kötü.
         yani bu iki seçeneği karşılaştırıp hangisi olmak istediğimi  
sorarsanız; ''Ben halimden memnunum.'' derim.                                  


                                                                                          Barış Ege Dağ/3-A


Başar Sarıkaya
3/A     18
BAŞAR’IN DÜNYASI
            Bir Kızılderili atasözü der ki; “Biz bu dünyayı atalarımızdan değil, çocuklarımızdan miras aldık.” Öyleyse çocuklarımıza temiz bir dünya bırakmalıyız. Ben her şeyden önce kirlenmemiş bir dünyada yaşamak isterim. Bu dünya barış ile dolu olsun isterim. Sevgi her şeye yayılsın, mutlu olmayan kalmasın isterim.
            Bu dünyada istemediğim şeyler ise; savaş, kötü insanlar, gürültü, pis su ve havadır. İnsanların kullandığı kimyasal maddeler, fabrika bacalarından çıkan zararlı gazlar ve sanayi atıkları dünyamızın doğal ortamını bozuyor.
            Gelecekte, insanların hastalanmadığı, birbirlerini öldürmediği, çocukların rahatça nefes alabildiği, hayvan ve bitkilerin neslinin tükenmediği,  yüzdüğü, hayvan ve bitkilerin insanlardan zarar görmediği saygı ve sevgi dolu bir dünyam olsun isterim.
BENİM DÜNYAM
      Benim dünyamda kurallar çok önemlidir ve dünyamda kötülük yoktur.
     Kalbi sadece iyiliğe atan insanlar var dünyamda. Haksızlıklar yok.Hırsızlık yok.Sihirli bir dünya orası .Herkes barış içindedir .Savaş ve küslük yoktur orada.Kavga desen o ne demek derler .Çevre kirliliği  ve insanlara zararlı hiçbir şey yok.Oradaki herkes bilinçli .Evler pastadan ve erimiyor .Evleri hiç kimse yemiyor .Evsiz insan olmayacak.Herkes kreşten üniversiteye kadar okula gidecek.Toplum birbirini eşit sevecek .Cimrilik yok .Oyun bozanlık yok.İnsanlar derslerine kendi görevi gibi davranacak.
        Yani kısacası her çocuk gibi benimkide hayallerle dolu bir dünya olacak.

                                             KEREM YILDIRIM
                                                  29       3/A    Bensu   ATLI                                                                                                     
3 – A  / No : 30

                                      BENİM DÜNYAM
        Ben savaşların olmadığı huzur içinde barış dolu bir Dünya’da yaşamak isterdim. Çünkü Dünya’da savaşlar olmazsa ve insanlar huzur içinde yaşarsa    hiçbir insan acı çekmeyecek ve üzülmeyecektir.
         Yaşadığım Dünya’da insanlar hoşgörülü olsun isterdim. Ben insanların    doğayla barışık olduğu bir Dünya’da yaşamak isterdim. İnsanların hayvanları koruduğu ve onlara değer verdiği bir dünya isterdim.
         Temiz bir hava olan arkadaşlarımla oynayabileceğim bir dünya. Ben her yerin çiçeklerle ve ağaçlarla kaplı olmasını istiyorum . Çünkü her taraf çiçeklerle ve ağaçlarla kaplı olursa insanların doğayı seveceklerine inanıyorum. Benim böyle bir dünyam olursa ve insanlar istediğim şeyleri gerçekleştirirse beni çok mutlu edeceklerine inanıyorum.  İyi kalpli insanların olduğu bir dünya. İşte benim istediğim böyle bir dünya.

BUSE NAZ ASLAN- 3/A

                                                 

                                                                    BENİM DÜNYAM

          Benim Dünyam'da insanlar barış içinde yaşamalı birbirlerine saygı duyarak,sevgi içinde ve teknolojiden daha uzak doğal bir yaşam olmalı benim dünyamda.
         Benim Dünyam'da çocuklar herzaman gülmeli oyun oynamalı ve büyüklerin kötü emelleri için kullanılmamalıdır. İnsanlar birbirlerine daha çok zaman ayırmalı teknolojinin esiri olmamalıdır. Gürültüden uzak çocuk parkları yapılmalı çocuklar neşe içinde oynamalıdır.Trafikte insanlar birbirlerine saygılı olmalı sürücüler gereksiz yere korna çalıp ses kirliligi yapmamalı araçlarına gerekli bakımlarını düzenli yaptırıp hava kirliliğine sebep vermemeli ve en önemlisi yayalara geçiş önceliği tanıyarak trafik kazalarının önüne geçmelerini isterim. İnsanlar dağa doğal besinleri tercih etmeli patates kızartması,kola ve hamburger gibi obeziteyi arttırıcı besinlerden uzak durmalıdır.
         İnsanlar Dünyamızı kirletmekten vazgeçmeli doğal kaynaklarımızı israf etmeden kullanırlarsa insanlar barış içinde savaşsız mutlu bir şekilde yaşamasını isterim.         
Fulya ERTEN
3/A - 4


Bana Göre Kötü, Ona Göre İyi
            Besinlerin, vücudumuzun enerji kaynakları olduğunu hepimiz biliyoruz. Arabanın motorunu çalıştıran benzin gibi yediklerimiz de hücrelerimizin yenilenmesini sağlıyor. Bu nedenle ne yersek o olduğumuz söyleniyor.
            İşte sorunumuz burada başlıyor. Neler yemeliyiz? Yumurta ve tereyağın sağlığımız için iyi mi, kötü mü olduğu sürekli tartışılan bir konu. Bazı doktorlara göre protein kaynağı olan bu besinler özellikle ilkokul ve ortaokul çağındaki çocuklar tarafından her kahvaltıda tüketilmelidir. Bazı doktorlar ise kandaki yağ oranını arttırdığı için tereyağın zararlı olduğunu ve yetişkinler tarafından fazla tüketilmemesi gerektiğini söylemektedirler. Anneme göre ise margarinler en kötüsü; evimize hiç margarin sokmuyor. Hatta markette, margarin alanlara bile müdahale edip, tereyağına yönlendirdiğine ben de şahidim. Annem mısır cipslerini de beslenme için en kötü seçenek görüyor. Annelerin kendi elleriyle çocuklarına bunları nasıl yedirdiğine hayret ediyor.
            Ailelerin çocuklarının beslenmelerinde iyi ve kötü olanları ayırt edebilmeleri gerektiğini düşünüyorum. Çünkü çocukların sağlığı ailelerine emanettir. Bize göre kötü olan besinler, bazıları için iyi olabiliyor. Bence daha araştırmacı olup, doğrusu bulunmalı.

GÜLSE ANDIRIN -3/A

GÖRÜNMEZ OLABİSEYDİK

            Eğer görünmez olabilseydim, hep iyilik yapardım. İyileri kötülerden korurdum, herkese yardım ederdim.
            Örneğin, ailemle birlikte gezintiye çıkmış olsaydık. Yolda ilerlerken bir adamın bir kadının çantasındaki cüzdanı aldığını görseydim. Kadının yanına gitseydim.”Üzülmeyin ben size yardımcı olurum.”derdim. Annem ve babamdan izin alarak adamı takip etmeye başlardım. Bu arada da hemen görünmez olurdum. Adam evine gittiğinde cüzdanı bir kasaya koyardı. Adamın cüzdanı sakladığı yer görürdüm. O evden uzaklaştığı zaman hemen cüzdanı sakladığı yerden alırdım. Adam eve gelip cüzdanı bulamadığı zaman eminim çok sinirlenirdi. Ben kadının yanına gidip cüzdanı ona verirdim. Kadın” Çok teşekkür ederim.”derdi ve ailem ile birlikte oradan uzaklaşırdım.
                Yukarıdaki metinde de anlaşıldığı gibi görünmez olabilseydik kötü değil iyi işler yaparak herkesi mutlu edebilirdik.
                            İYİLİK VE KÖTÜLÜK

    Herkesin doğruları, iyilik ve kötülük anlayışları farklı olabilir .Mesela , hırsızlar başkalarının parasını , eşyalarını çalarak kendileri için iyi bir sey yaptıklarını düşünürler ama eşyası çalınan kişi için kötü bir şey yapmışlardır.
    O zaman iyilik ve kötülük neye göre , kime göre değişmektedir.Bunu anlamak için , kendimize , aynı şey bize yapılsaydı , bundan hoşlanıp hoşlanmayacağımızı sormamız yeterli. Kısacası , bize yapılmasından hoşlanmayacağımız şeyin kötü olduğunu söyleyebiliriz. ‘ İyi ‘ise, bize yapılmasından mutluluk duyacağımız şeydir. Örnek  verecek olursak , arkadaşımızın bizden habersiz bir şekilde bisikletimizi sürmesi onun için iyi bir şeyken , bizim için kötü bir şeydir. Ya da, diş doktoruna gidip , ağrıyan dişimizi çektirmek bizim için kötü gibi görünse de , aslında bu bizim iyiliğimiz içindir.
    Bir şeyin kötü olduğunu anlamak için , birinin bizi görmesi , cezalandırması , yakalaması , yargılaması , hapse atması gerekmez .İyi ve kötüyü bulmak için nasıl bir dünyada yaşamak istediğimize karar verip ona göre hareket etmeliyiz.
                                                       Nehir Çağlayan
                                                            3/A
                                                                                                     
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         İYİYLE KÖTÜ
       İyiyle kötü aynı şey değildir.Kimine göre iyi olan bir şey kötü olarak algılanabilir,kimine göre ise kötü olan bir şey iyi olarak algılanabilir. Bu iki kavram kişiye göre değişiklik gösterir.
        Mesela birine karşı yaptığımız eleştiler karşı tarafın iyiliği içindir. Ama karşı taraf bu eleştiriyi kendisi  için iyi olarak da  algılayabilir,kötü olarak  da algılayabilir. Genel olarak iyilik yapan insanlar;iyiliklerle karşılaşırlar.Kötülük yapan insanlar ise kötülükle karşılaşırlar. Bu iki kavram hayatımızı şekillendirmemizde yardımcı olur.
        Hayatamızda kötülüğe yer vermemeliyiz.İnsanlara daima iyilikle yaklaşmalıyız.İyilik ve kötülük kavramının arasındaki ayrımı iyi kavramalıyız.Kötülük yapan insanlar daima mutsuz olurlar,yalnız kalırlar.İyilik yapan insanlar ise daima mutlu olurlar ve çevrelerinde onları seven birçok insan olur.
                                                                                                             
                                                                                                                  KORAY BALIKÇI
                                                                                                                           3/ATuğra Onat
3-A
          KİMİNE GÖRE İYİ KİMİNE GÖRE KÖTÜ
       İyi ve kötü kişiden kişiye değişir. Bir kişi için iyi olan diğeri için kötü olabilir. Çünkü iyi ve kötü aslında yoktur, sadece bizim olaylar karşısında hissettiğimiz duygular, verdiğimiz tepkiler vardır. Peki o zaman nedir bu iyilik ve kötülük?                                                   İyilik ve kötülük çoğunluğun çıkarlarına, düşüncelerine ve duygularına göre hareket eder.
    Tüm insanların homojen olmaması, birbirlerinden önemli farklılıklar göstermesi,aynı olanaklara  sahip olmaması  ise soruyu hangi insan için ''iyi'' ''kötü'' nedir şekline dönüştürür. Bir adım sonra zaman sorunu ortaya çıkar. Bugün iyi olarak değerlendirdiğimizi yarın kötü olarak değerlendirebiliriz. Şüphesiz ki bunu diğer değişkenler takip eder.
       İyi  ve  kötü göreceli kavramlardır.  Herkes için aynı şey değildir .Mina DAĞTEKİN

HAYALET

            Güneşli bir güne gözlerimi açtım. Bugün günlerden pazar. Anneme “günaydın anneciğim” diyorum, annem tepki vermiyor. Köpeğimi sevmek için uzanıyorum, beni görmüyor. Aman Allah’ım, görünmezim!

            Dışarı çıkıyorum, evde bir önceki akşamdan kalan, annemin çöpe atmak için hazırladığı yemek poşetini alıp sokaktaki hayvanları doyuruyorum. Hayvanlar çok mutlu oluyorlar. O sırada karşıdan karşıya geçmeye çalışan engelli birine yardım ediyorum. Parkta top oynayan  çocuklara katılmak isteyen bir kız çocuğunu fark ediyorum. Çocukların kaçan topunu alıp o kız çocuğuna atıyorum. Diğer çocuklarda onu fark edip oyuna çağırıyorlar. Kız çocuğu çok mutlu oluyor. Yürüyüşe çıkan kör bir amcaya yardım ediyorum. Köpekten korkan bir çocuk için o köpeği oradan uzaklaştırıyorum. Yol kenarındaki kurumuş, üzerine basılmış çiçeklere su veriyorum. Eve dönüşte manavdan elinde bir paketle kaçan hırsız olduğunu anladığım adama çarpıp yere düşürüyorum. Hırsızın elindeki paketteki meyveler yere saçılıyor. Bu sayede hırsızı yakalıyorlar. Eve geldiğimde annemin yorgunluktan uyuduğunu görüyorum. Evde dağınık eşyaları, odamı topluyorum. Köpeğimin suyunu ve yemeğini değiştiriyorum. Bu görünmezlik sayesinde birçok insanı, hayvanları mutlu ettiğimi düşünüyorum. Dinlenmek için yatağıma uzanıyorum.

            Annem “haydi kızım çok uyudun, sabah oldu, uyan artık” dediğini duyup uyanıyorum. Annem bana bakıyor. Günlerden Pazar ve ben aslında görünmeyen sevimli bir hayalet değilim. Bütün bunların çok güzel bir rüya olduğunu anlıyorum. Gülümsüyorum…              Nadide Hanlıoğlu                                                                           
3-A  No:9

Bizim İçin İyi Olan Başkasına Kötü Gelebilir
       Çevremizdeki insanlarla her zaman aynı görüşü paylaşamayabiliriz. Örneğin, severek aldığımız ve okuduğumuz bir hikaye kitabını, okuması için bir arkadaşımıza verdiğimizde o kişiye bu kitap kötü gelebilir.
           Bizim iyi olduğunu düşündüğümüz konular başkaları tarafından kötü olarak adlandırılabilir. Yapmayı becerebildiğimiz şeyler bize kolay gelir. ''Bu işte çok iyiyim.'' deriz. Başka bir arkadaşımız o konuda yetenekli olmadığı için ona kötü gelebilir.
            Bu nedenle, çevremizdeki insanlarla empati kurmalı ve onlara karşı baskıcı olmamalıyız. Yaptığımız şeylere ''kötü'' denilmesi durumunda eleştiriye açık olmalıyız. Üzülüp kendimizi mutsuz etmemeliyiz. Herkesin aile yapısı, kültürü ve de yaşadığı ortam farklıdır. Burada en önemli şey, kişilerin birbirine saygılı olmasıdır.   Nehir Alabay   -       3/A                                                                                                                                                                                  
                                                               ORMANA YOLCULUK

             Eğer görünmez olma şansım olsaydı,vahşi hayvanların yaşadığı ormanlara giderdim.Orda onlarla birlikte bir kaç gün geçirmeyi çok isterdim.
                                                                                                                                                                            Afrika'nın o güzel ormanlarından birine gittiğimi hayal ediyorum.Aslanlar,filler,kaplanlar,timsahlar,leoparlar,zürafalar,yırtıcı kuşlar,maymunlar vb.hayvanlar ile birlikte üç gün yaşamak sizce de çok eğlenceli olmaz mıydı?Kocaman bir Aslan'ın sırtına binip tüm ormanı gezebilirdim.Beni görmeyeceği için asla bana zarar veremezdi.Veya bir timsahla birlikte nehirde yüzebilirdim.Bir filin sırtında kendimi gökyüzüne ne kadar da yakın hissederdim.Bir şahin ile birlikte gerçekten de göklerde süzülebilirdim.Her ne kadar kokumu alma riskleri varsa da beni göremedikleri için asla bulamazlardı.Onlarla birlikte oyun oynamak,yemek yemek,keyif yapmak ve uyumak çok isterdim.
        Kısacası eğer görünmez olabilseydim hayvanların yaşamlarını çok yakından izleme şansım ve onlara korkusuzca dokunabilme şansım olabilirdi.Böylelikle onları çok daha iyi tanıyabilirdim.

       Özge Dalmızrak-3/A
                           
                                                                     HAYALİMDEKİ DÜNYA
      Herkesin hayalinde bir Dünya vardır.
      Herkes gibi benim de hayalimde bir Dünya vardır. Benim hayalimdeki dünyada her yer tertemiz , gürültü yok , insanlar görevlerini tam yapıyor , hırsız yok ve herkes sözünü tutuyor. Ama bizim normal dünyamızda ise  her yer kirli, gürültü var ,insanlar görevlerini tam yapmıyor ,her yer hırsız kaynıyor ve kimse sözünde durmuyor. Benim hayalimdeki dünyada çocuklar öğretmenlerini dinliyor ve derslerine çalışıyorlar. Bizim dünyamızda ise  çocuklar derslerini dinlemiyor ve çalışmıyor . Dolayısıyla başarısız olurlar ve hep böyle devam eder. Hayalimdeki dünyada çocuklar ödevlerini tam yapıyor. Bizim dünyamızda ise böyle değil.
    Kısacası bizim dünyamızla hayalimdeki dünya arasında dağlar kadar fark vardır.

                                                                    İYİLİK VE KÖTÜLÜK

    İnsanların duyguları , düşünceleri birbirlerinden farklıdır.Bu nedenle herkesin aynı olması beklenemez.
     İşte iyi ve kötü kavramı da herkes Tarafından aynı şekilde ifade edilemez.Canlıları kötülüğün ne kadar berbat bir şey olduğunu düşünür. Bu yüzden de kimseyi incetmemek için uğraşır durur.Bu gibi insanlar için herkes çok değerlidir .Hep iyilik yaparak mutlu olurlar.Örneğin ; yoldan giden Yardıma ihtiyacı olan bir insana yardım eder . Düşen bir çocuğu hemen kaldırır, dalda mahsur kalan bir kediye yardım eder ve incitmemeye çalışır.
      Ne yazık ki içinde iyilik olmayan , canlıları sevmeyen kişiler için aynı şey söylenemez. Onlar birilerine kötülük yaparak mutlu olan ,canlıları incitmeyi seven insanlardır. Iyilik yaptıklarını sanarak aslında kötülük yaparlar . Bundan da büyük zevk alırlar . Örneğin oyun oynarken bilerek arkadaşını düşürür, güler . İnsanlarla dalga geçerek mutlu olur . Aslında  yanındakileri ne kadar üzdüklerinin farkında değildirler.
       İşte bu yüzden iyi ve kötü kavramları aynı değildir .


    Yağız Hasan Mirel 03/A 08


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder