14 Nisan 2015 Salı

4-B 6. EVP KOMPOZİSYONLARIMIZ - 2014-2015 Entellektüel Vatandaşlık Programı Kapsamında Yazılan Kompozisyonlar

                        2014-2015 Entellektüel Vatandaşlık Programı Kapsamında Yazılan Kompozisyonlar
                                                                        
                                                                                        KİM KORKAR YAZMAKTAN

                                        BEN AMERİKA’DA YAŞAMAK İSTERİM

             Bir gün bana bir soru sordular  ‘’Hangi ülkede yaşamak yaşamak istersin neden?’’
            Ben de Amerika’da yaşamak isterdim dedim. Çünkü Amerika çok temiz bir ülkedir. Amerika’da bitki örtüsü korunuyor. Etraf kirlenmiyor. Etrafın kirlenmeme nedeni oranın kendine ait uyulması gereken kurallar olmasıdır. Oranın güvenliği ve hizmeti çok gelişmiştir. Bir tane ağaç bile kesmek için mahkemeden izin almak gerekiyor.
             Kısacası ben istediğim bir ülkede yaşayabilseydim. Amerika’da yaşamak isterdim. Ama ben ülkemden memnunum
                                                                                                 Adil Birbiçer
                                                                                                      4-B 143

                            DAHİ OLMAK İSTERİM
Dahi olmak demek diğer insanlardan daha akıllı olmak demek değildir. Bize verilen aklı en yararlı şekilde kullanarak insanlara faydalı olmak veya kendimizi zor durumlardan kolaylıkla kurtarmak demektir. Ailemize yarar sağlayabilmek demektir.
Babam dehanın yüzde doksan dokuzunun çalışmak olduğunu söylüyor. Tüm dahiler çok çalışkan insanlarmış. Mesela Edison ampulü gece gündüz çalışarak 2 yılda keşfetmiş. Marconi radyoyu 4 yıllık yoğun çalışmalar sonucu ortaya çıkarmış.
Dahi  dediğimiz insanlar günde yaklaşık 15-16 saat çalışırlarmış. Çalıştıkça daha akıllı olunuyor  galiba. Çalışmalarının sonucunda insanlığa faydalı icatlarda bulunmuşlar.
Dahiler insanların faydası için çalışırlarmış. Mesela dinamiti veya silahları bulanlar insanların öldürülmesi için değil de dağların parçalanması veya kolay avlanıp yiyecek elde edilmesi için bu icatları yapmışlardır.
Ben aslında aklımdan oldukça memnunum. Bu yüzden ben dahi olursam daha akıllı olacağımdan değil insanlara faydalı olacağımdan ve onlar tarafından sevileceğimden dolayı dahi olmak isterim.
                                                          
                                                                                           TUNA ÖZŞAHİN                                                                                                                        4-B

                                   BİR DAHİ OLMAK İSTERMİYDİM?
    Ben bir dahi olmak isterdim.
    Ben bir dahi olmak isterdim çünkü dahiler çok zor soruları ve problemleri çözebilir. Ayrıca dahiler bu bilgiler sayesinde hem yeni icatlar yapar hem de kendi isimlerini dünyaya tanıtmış olurlar.(örneğin Thomas Edison)Benim en sevdiğim dahiyi sorarsanız benim en çok sevdiğim dahi Albert Einstein’dir.Bir de dahi olmak istiyorsanız bence her gün en az beş zeka oyunu çözmelisiniz.
    Sonuç olarak ben dahi olmayı isterdim.

                                                                                  BERKE ERGEÇ
                                                                                              4/B    93 

                                                                                                                                                   KONU: DAHİ BİR KİŞİ OLMAK İSTER MİSİN ?  NEDEN ?

                                         DAHİ   OLMAK    İSTERİM !             Günlük hayatımızda belirli kişiler hakkında ‘deha‘ deyiminin kullanıldığını hepimiz duymuşuzdur.Yaptıkları özellikli işler, ortaya koydukları buluşlar nedeniyle bazı kişiler ‘deha sahibi’ diye tanımlanırlar.Tarih kitaplarında Edison, Pastör, Newton, Einstein, A. Graham Bell gibi deha sahibi ünlü dahilerle karşılaşırız.


              Dahi kendisinin varlığıyla dünyaya belirli bir değer kazandırır. Dahiler hedefine ulaşıncaya kadar yılmadan, umutsuzluğa kapılmadan, disiplinli ve sistemli çalışan, üstün zekaya sahip yaratıcı kişilerdir. Bütün dahilerin ortak özelliklerinin zengin hayal gücü, üretkenlik, yeniliklere açık olmak, çok çalışmak, başarısızlıkta yılmamak olduğu bilinir.


               Ben bir dahi olmayı ve büyük buluşlara imza atmayı çok isterim. Özellikle deneyler yapmayı güzel ve heyecanlı buluyorum. Başarılı icatların insanlığa ve dünyaya katkısı bence  paha biçilemez.


                Dahiler daima çok çalıştıkları için kolay bir hayatları olmaz ancak ben yine de hayalim olan ‘uçan arabayı’ keşfedecek bir dahi olmak için hem ülkemizde hem de yurt dışında araştırmalar yapacağım ve çok çalışacağım.


                                                                                                     CANDAŞ AŞLAMACI
                                                                                             4-B 106    


                                                        COĞRAFYA DERSİ             Öğretmenimiz coğrafya dersinde; ‘A-4 kağıdına hangi ülkede yaşamak istediğinizi yazınız, süsleyerek getiriniz’.O sırada zil çaldı. Herkes öğretmenin verdiği ödevi konuşuyordu ne yazık ki herkes aynı ülkeyi söyledi. Ama ben farklı bir ülke düşünmüştüm Ülkenin adı da Çin idi .

          Bu ülkede yaşamak istiyordum. Çünkü Çinliler bana çok sıcak kanlı, çok yardımsever geliyor. Ve ayrıca Çinlilerin gelenek ve görenekleri de bana çok güzel geliyor. Ama Çinlilerde en sevdiğim özellik gözlerinin çekik olmasıydı.

            Akşam olmuştu. Ödevim sonunda bitmişti. Öğretmene göstermeyi sabırsızlıkla bekliyordum. Öğretmen aralarından en güzel beni seçmişti. Sonunda hangi ülkede yaşamak istediğimi bulduğum için çok mutlu olmuştum.

                                                                                     Deniz FIRINCIOĞULLARI
                                                                                            4-B            124               İNSANLIĞA FAYDALI BİR İCAT YAPSAYDIN NE YAPARDIN?
         İnsanlığa faydalı bir icat yapsaydım "ışınlanma cihazı" yapardım.Çünkü hem zamandan kazanırız hem de ziyaret edeceğimiz bir kişiyi ya da istediğimiz  şehir,ülke v.b  yerlere kısa sürede gidebiliriz.
         Işınlanma cihazının insanlığa faydalı bir icat olduğunu düşünüyorum.Çünkü insanların bu icada ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.Mesela bir doktor Amerika'da seyehattayken acil bir ameliyat haberi aldığında hemen anında hayat kurtarıp,tekrar ışınlanıp Amerika'ya gidebilir.
        Işınlanma cihazı hayatımızda olsaydı ne kadar güzel olurdu....  

                                                   DERİN ŞİRE

            

                                             DAHİLİK


                   Dahilik bir insanı özel kılar.Dahilik olmasa insanlar deney yapamaz.Bazı insanlar deney yapamazsa insanların bir ihtiyacı giderilmemiş olur.

                      Mesela dahi bir insan olarak Thomas Edison,Albert Einstein,Alexander Graham Bell.Hepsi farklı icatlar yapmış.Hepside dahilikleri sayesinde.Eğer onlar dahi olmasalardı insanların nelere ihtiyaç duyduklarını,ya da insanların nelere ihtiyacı olduklarını bulup onu yapamazlardı.

                       Sonuç olarak dahiliğin çok önemli bir şey olduğunu anlamışızdır.

                                                                                                                                                                                                                                                                                Mehmet Efe Kişial                        
                                                                                                                                                                                                                                                                                                   4-B   126  

ZAMAN MAKİNESİ
       Arkadaşımızla konuşuyorduk. Konuştuğumuz konu: Zaman makinesi idi.Zaman makinesi olsa geçmişe giderim geleceğe giderim diyorduk.
      Zaman makinesi yapalım dedik. Ve işe koyulduk. Demir ve kablo gibi eşya aldık.Dört demir her demirden kablo geçirdik ve biraz enerji depoladık ve zaman makinesi çalıştı.İlk önce geçmişe sonra geleceğe gittik.Geçmişte dinozor gördük.Sonra gelecekte de ışık hızına ulaşılmış ışınlanma ortaya çıkmıştı.Ve ışık hızında koşan ayakkabı vardı.İnanılmaz sevindik.
       Ve bunu insanlık yararına kullanıcağımıza yemin ettik.
                                                       MUSTAFA YURTSEVER 

                                    IŞIN MAKİNESİ                                                          
          Her insanın bir hayali vardır. Benim hayalim ise insanlığa yararlı bir icat yapmaktır. Bu icadın adı da ışın makinesidir. 
          Işın makineleri ulaşımı kolaylaştırır. Mesela uzak bir şehirde işimiz çıkarsa ya da başka bir ülkeye tatile çıkmak istersek gün içerisinde o yere gidip gelebiliriz. Hem zamanımızı tasarruflu kullanmış oluruz, hem de yolculuk için harcanacak olan paramız cebimizde kalır. Günümüzde ulaşım alanında birçok kazalar meydana geliyor ve bu kazalardan dolayı insanlar ölüyor. Ancak ışın makinesiyle yolculuk yaparsak hem kazalar olmaz, hem de bu kazalardan dolayı insanlar ölmez. Bazı iş adamları aşırı trafik nedeniyle işlerine geç kalıyorlar. Işın makinesini kullanırsalar işlerine geç kalmazlar. Hangi insan egzoz dumanlarıyla yaşamak ister? Egzoz dumanları hem sağlığımızı bozmakta, hem de çevre kirliliğine yol açar. Fakat biz ışın makinesini kullanırsak hem çevreyi kirletmemiş oluruz, hem de sağlığımız yerinde kalır. 
          Bu nedenle ben bir ışın makinesi icat etmek isterdim.
                                                                                                                                                             
                                                                  Polat Efe Gençler
                                                                    4-B 116


                                                           SAĞLIK SAATİ

        İnsan sağlığının ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Sağlıklı olabilmek demek insanın sevdikleriyle  daha uzun birlikte yaşayabilmesi ve mutlu olabilmesi demektir.Ben de bunun için "Sağlık Saati" ni icat etmek isterdim.
         Bu saati koluna takan insanlar, olabilecek ve olan hastalıklarından haberdar olup tedavilerini erkenden yaptırabilecekler.Böylece insanların yaşamı daha kaliteli ve uzun olacaktır. Tıp dünyasında da doktorlarımıza büyük yardımı olacaktır. Daha uzun yaşayabilip, sevdiklerinizle güzel günlerimizi görme zamanımızın daha çok olması hepimizi mutlu edecektir.
          Böylece bende yapmış olduğum icatın insanlığa büyük fayda sağlamasının mutluluğuyla yaşardım.                                                                                                                                ŞENEL EVGİN
                                                                                                                                  4-B   110

                      GİTMEK İSTEDİĞİM YER


                Eğer bir yere gidecek olsaydım Miami’ye giderdim. Sakin, yapıları güzel bir yermiş.
            Eğer Miami’ ye gitseydim özel yapılarını gezmek isterdim.( parkları , kiliseleri v.b. ) Aynı zamanda İngilizcemi de geliştiririm. Hayvanat bahçelerine gider Türkiye’de  olmayan hayvanları görürdüm. Tanımak istediğim ünlüler Miami’ de yaşıyor.
            Kısacası ben Miami’ye giymek isterdim.


                                                                                  Yaren    BAYKAM
                                                                                          4-B     96 


                                      

DAHİ OLMAK İSTER MİYİM? NEDEN?
      Merhaba, önce size kendimi tanıtayım. Benim adım Yiğit, soyadım Ekinci. Şimdi ben bu konuyu size gelişme bölümünde cevabını vereceğim.
      Evet, dahi biri olmak isterdim. Çünkü ben çevremdekilere yardım etmek isterdim. Mesela size örnekler vereyim;
1-Ozon tabakası deliniyor ve Güneş’ in zararlı ışınları küresel ısınmaya yol açıyor. Küresel ısınma buzulların erimesine yol açıyor ve bu durumda birçok hayvan ölüyor. İşte ben ozon tabakasının delik yerini kapatarak hayvanların hayatını kurtarmak isterdim ve buzulların erimesini engellemek isterdim.
2-İnsanlar hasta olabiliyor ve bu hastalıkların çoğunun tedavisi olamıyor. Ben bu tedavisi olmayan hastalıkların tedavisini bulmak isterdim.
           Ben bunlardan dolayı dahi biri olmak isterdim.
                                                                                                                  YİĞİT EKİNCİ
                                                                                                                            4-B 127  

                                              GÜZEL ALMANYA

                          Ben bu ülkede yaşamak isterdim.Çünkü:
                          1-  Bu ülke gelişmiş ve modern bir ülke.Hem de Almanya Avrupa’da ve yeri çok güzel.Almanya’nın başkenti  Berlin’dir.Almanya’da en fazla Frankfurt’ta yaşamak isterdim ve bu yemek yerleri modern ve gelişmiştir.Almanya’yı çok seviyorum ve diğer ülkelere göre daha gelişmiştir ve çok disiplinli bir ülke ve spor açısında gelişmiş bir ülke.Almanlar futbolu daha iyi oynar ve kültürlü bir ülkedir ve ben futbolcu olmak istediğim için o ülkeyi seçerdim.

                                                                                                                                                                                                                                                                                         Turgay Efe Çelik
                                                                                                                                                                                                                                                           4-B 80   


                                                                      TÜRKİYEM
           Ben,kendi vatanım,topraklarım olan Türkiye’de yaşamak isterim.Tabiki Dünya üzerindeki diğer ülkeleri de gezip görmek isterim ama hayatımı kendi ülkemde yaşamak istiyorum.
            Bizim ülkemiz aslında birçok yer altı zenginliği ile bilinen bir ülkedir.Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayan,Dünya haritasında önemli bir konuma sahiptir.Üç  tarafı denizlerle çevrili doğusuyla,batısıyla,kuzeyi ve güneyi ve müthiş doğa güzellikleri ile ünlüdür.Dünya’nın birçok yerinden bu güzellikleri görmek için her yıl ülkemize binlerce turist gelir.Ayrıca her bölgenin has iklim örtüsü ile güzel bir yerdir.Gelenek,görenek ve anane ile her bölgesi özeldir.Ulu önder Atatürk bile ülkemiz için ne kadar mücadele vermiştir.Bu nedenle şanlı tarihi ile çok daha önem taşımaktadır.Elbette ülkemizin bazı sorunları vardır.İşsizlik sorunu ekonomik sorunlar ve altyapı yetersizlikleri bilinmektedir.
             Her şeye rağmen aynı dili konuştuğum kendimi mutlu hissettiğim ailemle yakınlarımla birlikte vatanımda yaşamak istiyorum.İyi bir eğitim alıp vatanıma milletime hizmet vermek ülkeme faydalı olmak istiyorum.
                                                                                    İBRAHİM SERKAN GÖÇMEN 


HANGİ ÜLKEDE YAŞAMAK İSTERSİN?NEDEN?
Bana birisi hangi ülkede yaşamak istersin diye sorsaydı.Ben kesinlikle Amerika’yı seçerdim.

Çünkü Amerika çok temiz bir ülke.İnsanları nazik ve düzenlidir.Amerika’da biraz seri katil çok olabilir.Ama Amerika’da çok güvenli evler var.Ve çok rahat.Amerika düzenli olmasıyla herkesi şaşırtır.Bir de şunu unutmayalım bütün ürünler nerdeyse son model.

Kısacası Amerika çok güzel.

                                                                                                  EDİZ KARAKURUM      

                                         BENİM UZAY ARACIM

İnsan nüfusu giderek artıyor. Dünya’nın sınırlı kaynakları artan nüfusun ihtiyaçlarını karşılayamayacağı hale geliyor.
Yıllar sonra insanoğlunun yeni Dünyalara ihtiyacı olacak.Ben uzayda yaşanabilecek yeni gezegenler keşfetmek için ışık hızında hareket eden uzay aracı yapmak istiyorum.Bu uzay aracı sayesinde keşfedilecek yeni yaşam alanları bulabilmeyi hedefliyorum.
  Bu hayalimin gerçekleşmesini istiyorum.

                                                                                                                         Alya Kuran                                                                                                                                                    4-B 105    
                                                                                                                                                                                                                                                                        2 yorum:

  1. TÜM HAYALLERİNİZİN GERÇEK OLMASINI DİLİYORUM BEN DE

    YanıtlaSil
  2. HAYALLERİMİZ İLERİDE BİZİM GERÇEKLERİMİZ OLABİLİR.

    YanıtlaSil