22 Ocak 2015 Perşembe

4-B EVP 4. KİTABIMIZIN KOMPOZİSYONLARI

2014-2015 Entellektüel Vatandaşlık Programı Kapsamında Yazılan 4-B Sınıfı Öğrencilerinin Kompozisyonları
                                 ÇEVRE VE ÇOCUK        
    Pakistan’a Türk bir aile taşınmıştır. Buraya taşınma nedenleri oğulları,  Soner’in hasta olmasıymış. Soner’in kalp hastalığı varmış. Buraya taşınma nedenleri Pakistan’da ünlü bir hastane olmasıymış.
               Doktor ona temiz havada dolaşmasını önermiş. Ancak Pakistan’ın temiz bir ülke olmadığını öğrenmişler, bu yüzden bu ülkede bir sürü insan hava kirliliğinden hayatını kaybediyormuş. Aile bu duruma çok üzülmüş. Soner’in babasının aklına kuzeni olan profesörü aramak gelmiş. Profesörü aradıklarında Türkiye’ye geri dönmelerini önermiş. Ancak üç hafta sonra ameliyat olacağı için Türkiye’ye dönemeyeceklerini belirtmiş. Profesör iki gün sonra malzemelerini toplayıp geleceğini söylemiş. Profesör geldikten sonra aklarına bir şey gelmiş. Haberlere çevreyi temiz tutmaları ve bunun insan sağlığı için önemli olduğunu belirtmişler. Bir hafta sonra herkes mahallesini temizlemiş. Ameliyat zamanı gelmiş ve başarılı bir ameliyat geçtiğini söylemişler.
               Soner hastalığını atlatmış ve halka bir teşekkür haberi daha yayınlamışlar. Bu sayede Pakistan artık daha temiz bir ülke olmuş.

                                                                           Adil Birbiçer
                                                                        4-B 143
                                    

  
                  OYUN ÇOCUKLAR İÇİN NEDEN ÖNEMLİDİR?
            Oyun çocukların becerilerini geliştirir,yeteneklerini artırır ve sosyal anlamda iyi olmalarını sağlar.
            Ali ile Zeynep çok iyi arkadaşlardı.Her işi birlikte yaparlardı.Son dönemde anlaşamadıkları bir konu vardı.
             Ali oyunun çocuklar için faydalı olmadığını,Zeynep oyunun çocuklar için faydalı olduğunu savunuyordu.Kavga etmeye başladılar.Bunu ögrenen anneleri ne olduğunu sordular.Her ikisi bir ağızdan konuşarak haklı olduklarını savundular.Anneleri konuyu internetten araştırmalarını önerdi.Ali ve Zeynep yaptıkları araştırma sonunda Zeynepin haklı olduğunu gördüler.Ali Zeynep’ten  özür diledi.
            İkisi birlikte oyunun çocuğa faydalarını bilgisayardan öğrendiler.Ali araştırma yapmadan konuşmamaya karar verdi.
                      

                                                                                                                ALYA KURAN

                          ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNDE ÇEVRENİN ETKİSİ
Çocukların gelişimi doğmaları ile birlikte ailede başlar. Özellikle anne baba ve bütün akrabalar erkenden çocuğunu geliştirip onu daha çalışkan, zeki, akıllı ve daha düzenli hale getirmek , topluma faydalı  bilinçli bireyler olarak yetiştirmek isterler. Bunun için aile elinden geleni yapar.  Tabi ki ailenin ve akrabaların çocuğun gelişimindeki etkisi ailenin eğitimiyle sınırlıdır.
Çocuk belli bir yaşa kadar aile ve akrabalardan sonra eğitimle beraber çevrenin de etkisinde kalır.  Öğretmen, arkadaşlar , dernekler vs..Gelişim derken  çocuğun hangi mesleği seçebileceğinden bahsedebiliriz. Genelde anne ve baba çocuklarının hangi mesleği seçeceğini belirler ve çocuğunu yönlendirir.  Ama çocuk çevrenin de etkisiyle ilerleyen yaşlarda hangi mesleği seçebileceğine karar verebilir. Bilinçli aileler de çocuklarını desteklerler.
Okul hayatının bitişi iş hayatının başlangıcı ile ailenin etkisi iyice azalır. Ama çevrenin etkisi hayat boyu devam eder…
                                                                                                                    Ata Bağatur 4-B

                            ARKADAŞ SEÇİMİNDE NELER DİKKAT ETMELİYİZ?
    Merhaba bugün size arkadaş seçiminde nelere dikkat etmemiz gerektiğini söyleyeceğim.
   Dikkat etmemiz gerekenler dürüst,saygılı ve dost canlısı olmaktır.Neden dürüst?:çünkü dürüst insan yalan söylemez ve doğruyu söyler.Neden saygılı?:Çünkü saygılı insanlar küfür etmez.Neden dost canlısı?:Çünkü dost canlısı insanlar hep arkadaşının yanında olur.
   
                                                                                                                                    BERKE ERGEÇ                                                                                                                                                                   4/B 93

 Konu= Arkadaş seçiminde nelere dikkat etmeliyiz?
ARKADAŞ SEÇİMİ
                             Arkadaş seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Şimdi size bu konuyu anlatacağım.
                              Arkadaş seçimi yaparken;
* Arkadaşımızın bizimle anlaşmasına
*Arkadaşımızın dürüst, hoşgörülü olmasına
*Arkadaşımızın bizi gerçekten sevmesine dikkat etmeliyiz.
Arkadaşlar bizim için çok değerlidir. Çünkü arkadaş seviliyorsa ömür boyu senin arkadaşın olur. Arkadaş candır. Arkadaşı olmayanları görüyorum daha çok bencil ve dürüst olmayanlar. Ayrıca arkadaşı olmayanların yüzü asık olur. Daha doğrusu arkadaşımız olması için bizim tarzımızı uyması gerekir. Ama tabi ki de fiziksel, duygusal ve zihinsel farklılıklar olmalıdır.
                                    Kısacası farklılıklar olsa da herkes sevdiği ve beğendiği kişilerle arkadaşlık kurmalıdır.
                                                                                                                            KEREM TANGOLAR
                                                                                                                                              4-B 99

KONU: ÇOCUĞUN GELİŞMESİNDE AİLENİN ETKİSİ


                                                          ÇOCUK GELİŞİMİ                          Çocuklar okumayı okulda, görgü kuralları gibi diğer güzel davranışları ise öğrenmeye evde başlarlar.Çocuklar gelişirken aileler çocuklarına eğitici kitaplar, boyama kitapları alarak onun gelişimine yardım 
.


                           Çocuk 1. sınıfa başlayacak çağa gelirse aile çocuğa harfleri, toplamayı v.b konuları öğreten kitaplar alır.Ayrıca zeka geliştirici oyunlar  da çocukların gelişimine katkı sağlayabilir.


              
                             Sonuç olarak çocuk gelişir ve büyür.İşte bunun en büyük nedeni ailedir.

                                                                                                        CANDAŞ AŞLAMACI

                                                                                                                                                                 


             ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNDE AİLENİN ETKİSİ NELERDİR?


         Hepimizin bildiği gibi bir atasözü hatırlatacağım :AĞAÇ YAŞKEN EĞİLİR.

Okul çağına kadar çocuklar ilk eğitim ve görgüsünü aile ortamı ve yakın akrabalarından alırlar. Aile otamı çocuğa güven ve huzur verir.Bu güven ortamında anne,babasından gördüğü
davranışlar çocuğun ilk doğru kabul ettiği davranışlardır.Bilgi alışverişi ve yönlendirme aile sayesinde olur.Çocuğun beslenmesi geleceğindeki sağlığını etkiler.Erken yaşta öğrendiği
sporlar vücudunu geliştirir.Büyük Önder Atatürkün dediği gibi SAĞLAM KAFA SAĞLAM
VÜCUTTA BULUNUR. Özellikle 7 yaşına kadar çocukların huyunda bulunduğu ortam çok
önemlidir.Çocukların ortamını zenginleştiren ve geleceğini şekillendiren en önemli ortam aile ortamıdır.
                   Önemli olan insanlığın bir aile gibi davramasıdır.O zaman dünyamız masallar gibi güzel olur.

                                                                                               DENİZ    FIRINCIOĞULLARI

                                                                                                             4 B   124

                        Çocukların gelişiminde çevrenin etkisi nelerdir?
   
    İnsanın diğer varlıklardan farklı olarak, yaşamını kendi ayakları üzerinde, kimsenin yardımı olmaksızın sürdürebilmesi için uzun bir zaman geçmesi gerekir. İnsan doğum sonrası bebeklik, çocukluk, gençlik ve yetişkinlik dönemlerinden geçer. Yetişkinlik dönemine ulaşıncaya kadar en azından 15-20 senelik bir sürenin geçmesi gerekir. Dolayısıyla insan 15-20 yıllık bir sürenin sonunda kendi ayakları üzerinde durma becerisini kazanabilir. Bu zamana kadar çevresindekilerin yardım, destek ve bakımına muhtaçtır.

   Çocuğun gelişiminde çevrenin etkisini daha önemli görüp ailenin etkisini önemsiz, güçsüz, yetersiz görenler var. Ancak tarih boyunca azınlıkların çoğunluklar içinde yok olup gitmemesi bu düşünceyi doğrulamıyor.  Belki siyasal, sosyal, kültürel olarak farklı özelliklere sahip küçük grupların durumunu istisna olarak niteleyenler olabilir. Ancak bir arada yaşanılan çevrede ailelerin grupların bilinçli davranışlarıyla çevresel faktörleri etkisiz kılabileceklerine önemli bir örnektir.

   Çevre ne durumda olursa olsun aileler çocuklarını çevrenin etkisinden koruyup kendi öz değerlerini çocuklarına benimsetebiliyorlar. Çevrenin etkisine kapatabiliyorlar. Bu durum çevrenin etkisinin mutlak olmadığını gösteriyor. Ancak burada çevrenin etkisine karşı bilinçli bir aile yapısının varlığı zorunlu bir şart olmaktadır. Ailenin evde, kendi yaşantı şeklini, düşünce tarzını, hayata bakış açısını bilinçli olarak çocuklara aktarabilmesi gerekiyor.   Aileler eğer çocuğun yetişme sürecine etkin bir şekilde katılmazlarsa ortaya çıkacak kişisel, duygusal, sosyal boşluk çevre tarafından doldurulacaktır. Böylesi aile ortamlarında yetişen çocukların çevrenin her tür etkisine açık olması normal karşılanmalıdır. Zira doğa boşluk kabul etmez. Hangi alanda bir boşluk varsa orası bir başka benzer özellikle anında ve mutlaka doldurulur.  Çocukların nasihatten çok, iyi örneklere ihtiyacı vardır türü sözler çocuk eğitiminin özellikle aile ortamındaki yaşayış sürecinden itibaren ne derece önemli olduğunu gösterir.                                                                                                 DERİN DARENDELİ
                                                                                                     4-B    

                                                                                                                      
     ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNDE ÇEVRENİN ETKİSİ
                             NELERDİR ?     
            Çocukların gelişiminde yaşadığı çevre etkilidir.Çocuklar yaşadıkları çevrede ne kadar çok şey görür ve deneyim kazanırlarsa o kadar çok şey öğrenirler.
           Ailede başlayan eğitim , okul hayatının başlaması ile birlikte çevreden alınan eğitime dönüşür.Çocukların çevresindeki bireyler iyi örnek sergilerlerse, çocukların gelişiminde olumlu sonuçlar ortaya çıkar.Fakat çocukların çevresindeki bireyler kötü davranışlar sergilerlerse  çocuklar olumsuz yönde etkilenir.
            Çocukların çevresindeki bireyler, yaşadıkları çevre, gördükleri ve yaşadıkları olaylar  , tecrübe edindikleri  deneyimler gelişmeleri boyunca etkili olmaktadır.Kısacası çevre ,gelişimlerinde çok etkilidir.
                                                 DERİN ŞİRE
                                                       4-B 

          
                                       ÇOCUK GELİŞİMİ

Bildiğiniz gibi her çocuğun gelişmesinde bir ailenin katkısı vardır. Ve ben de size buna benzer şeyler anlatacağım.

Okuduğumuz kitapta da olduğu gibi Konrad ‘ın gelişimine ailesi çok özen gösteriyordu. Mesela gelişimine önem vererek aldığı şeylerden bazıları kitap, oyuncak ve defter gibi eşyalardı. Konrad’da seviniyordu tabi ki. Aslında da böyle olmalı.

Özetlemek gerekirse Konrad’ın gelişiminde ailesinin çok emeği var.


EDİZ KARAKURUM J
             4/B

                                           ÇOCUKLARIN GELİŞMESİNDE ÇEVRENİN ETKİLERİ

                  Eğitim ailede başlar.Çocuk önce aile bireylerini örnek alacağı için,aile içindeki sevgi,bireylerin biribirlerine karşı tutumu,diyaloğu ve sosyal yaşamı önemlidir.
                    Çocuk büyürken ister istemez çevresindeki insanları örnek almaya başlar.Bu nedenle arkadaş ortamı,okul ortamındaki arkadaşları ve yaşadığı çevre etkili olmaya başlar.İyi arkadaşlar edinirse fayda,kötü arkadaşlar edinirse zarar görür.Bunun için ailelerin çocuğunun arkadaşlarını ve onların aile yapılarını yakından takip etmelidir.Çocuklarını eğer kötü arkadaşlar edinmişse elinden geldiği kadar uzaklaştırmalıdır.Bunun için aile bireylerinin çok bilinçli olması gerekiyor.Çocuklara çok katı kurallar koymak veya çok esnek davranmak da yanlışlıklara sebep olabiliyor.
                      Bunun için çevre ne durumda olursa olsun aileler kendi öz değerlerini çocuklarına benimsetip,gelenek ve göreneklerimizi de öğretirlerse o zaman çocuk dışarıdaki kötülüklerden kendisini koruyabilir ve ileriki yaşlarda kendi ayakları üzerinde sağlam durabilir.


                                                                                                                                                  İBRAHİM GÖÇMEN
                                                                                                                                                               4/B

     ARKADAŞ  SEÇİMİ
Arkadaş  seçerken  doğru  karar  vermek gerekir.Eğer doğru arkadaşı bulamasak hayatımızda sorunlar
ve kargaşalar yaşarız.


Arkadaş seçerken bazı şeylere dikkat etmemiz gerekir.bunlardan bazıları;
1)Hoşgörülü  mü?
2)Akıllı mı?
3)Saygılı mı?diye dikkat etmeliyiz.Eğer bir daha hata yaptığınızı düşünürseniz bu davranışlar yoksa yanlış yolda olduğunuzu anlarsınız.
Ben size bulmanın yollarını gösterdim.
                                                                                                                             IKRA GÜLEÇ
                                                                                                    4-B

      ANNE VE BABANIN ETKİSİ

                     Çocuklara en önemli destek anne ve babadır.Anne ve baba çocuk okula başlamadan ona birkaç şey öğretir.


                      Ama anne ve baba bu eğitimi çocuklara vermezlerse çocuk terbiyesiz olabilir.Örneğin :                                                                            Ağızda yemek varken konuşmamak, ağzını kapatıp hapşurmak, toplu taşıma araçlarında bağırmamak gibi.Fakat anne ve baba çocuklarına bu eğitimi verirlerse çocuk daha terbiyeli olabilir.Görgü kurallarına uyabilir.

       

                       Anne ve baba çocuklarına okula başlamadan mutlaka bu eğitimi vermelidir.


                                                                                                                               Mehmet Efe Kişial


ÇOCUK GELİŞİMİ VE ÇEVRE

İnsanlar diğer varlıklardan farklıdır. Çünkü yaşamını kendi ayakları üzerinde, kimsenin yardımı olmaksızın sürdürebilmesi için uzun bir zaman geçmesi gerekir. İnsan doğum sonrası bebeklik, çocukluk, gençlik ve yetişkinlik dönemlerinden geçer. Yetişkinlik dönemine kadar çevresindekilerin yardım, destek ve bakımına muhtaçtır.
Çocukların gelişiminde ailenin etkisi kadar çevrenin etkisi de çoktur.Hatta toplumun bir kısmına göre gelişimi etkileyen en önemli faktörlerden birisi çevredir.
Bir bebeği kucağımıza aldığımız andan itibaren ailenin yapısı, ailenin çocuğu yetiştirme tarzı, arkadaş grupları ,okul çevresi gibi bir sürü çevresel etken devreye girmeye başlar. Çevre insana (yararına da, zararına da ) koşullar ortamı sunar. Yine ailenin ekonomik ve kültürel yapısı, yaşadıkları yer,  hatta yiyip içtikleri bile çocuğun gelişimini etkileyen faktörlerdendir. Bunun dışında çocuğun yaşıtları ile ilişkisi, okul yaşamı, teknoloji kullanımı ve bunun gibi daha birçok etken de gelişimi olumlu veya olumsuz etkileyebilir. Tabiki tüm bu etkenler de bireyin geleceğine yön verecektir.


            MERİH ÖZGÜ GÖKTAŞ
                                                                                                          4/B    155
    

                                                ÇOCUĞUN  GELİŞİMİ     

                   Çocuğun  gelişiminde eğitim ilk önce ailede başlar ama daha sonraki gelişimi okulda devam eder. Büyüdükçe çevresi ile birlikte gelişimi de büyüktür.


                     Çocuklar çevrelerinde yaşayan insanların davranışlarını taklit ederler.Bu taklit ilk önce anne, baba ile başlar daha sonra okulla birlikte arkadaş çevresiyle genişler. Ailenin sosyal - ekonomiksel düzeyi, kültürel durumu , arkadaş ve okul çevresi çocuğun kişiliğinin oluşumunda önemli rol oynar . Çocuk büyüdükçe çevre ile sosyal, kültürel ilişkisi de gelişir .

                                                              

                        Çok  fazla insan ile ilişkisi olmayan , sadece evde anne veya bakıcı ile zaman geçiren çocuklar yeni arkadaşlıklar kurmakta zorlanırlar. Arkadaşsız kalırlar ve kendilerine güvenemezler .Bir toplum içerisine girdiklerinde sıkıntıya girer, rahat olamazlar . Bu nedenle çocukların sosyal ortamlarda bulundurulması çok önemlidir .
                                             NEHİR CEYLİN                                            ÜNLÜAĞAÇ
                                                       4-B   159                                                       

               KONDRAD’IN GELİŞMESİ
 Hikâyede Kondrad adlı bir çocuğun Berti Bartolotti adlı bir kadının evine geliyor. Berti Bartolotti’nin hiç çocuğu olmadığından kadıncağız ne yapacağını bilemiyor.
Ve etrafındaki insanlardan yardım alıyor. Aslında Berti Bartolotti’nin komşuları onu biraz garip bulurlardı. Çünkü Berti Bartolotti ne zaman ne yapılacağını bilmezdi. Kondrad’ın komşusu olan Kitti Russika, Kondrad’a en çok yardım eden kişiydi. Hem de Kondrad, Kitti Russika ile aynı okulda okuyorlardı.
Kısacası Kitti Russika ve Kondrad’ın diğer bütün komşuları ona yardımda bulunmuştur.


                                POLAT EFE GENÇLER

  KONSERVE KUTUSUNDAN ÇIKAN 
ÇOCUK

        Aile çocuğun gelişimini, toplumsal uyumunu ve başarısını etkileyen en önemli etkenlerden biridir. 
        Çocuklar doğar ve büyüdüğü ailenin içinde yaşam tarzına göre şekillenirler. Aile ilişkileri iyi olan bir çocuğun toplumsal ilişkileri , başarısı ve gelişmesinde büyük rol oynar.Aile arasındaki ilişkiler yakın , sıcak ve samimi ise bireyler arasında güvenli bir bağ oluşur. Ailede şiddet ,korku ve geçimsizlik varsa çocuğun üzerinde olumsuz etkiler yapar. Çocuk öfkeli ve mutsuz olur.
          Mutlu ailelerin sırrı; Sevgi , saygı ve anlayışı olan kişilerin yetiştirdiği mutlu, özgüvenli ve dışa dönük çocuklar yetiştirebilmeleridir.


                              ŞENEL EVGİN
                                   4/B  110

arkadaşlarımı seçerken

                Arkadaşlarımı seçerken davranışlarına ve kişiliğine bakarım. Eğer yalan söylemezse onu rahatça arkadaş sayabilirim.     
         Ama yalan söylediğini anlarsam onla asla arkadaş olmayacağım belli. Eğer kendini beğenmiş ve kendi ne isterse o olucak gibi düşünenlerle arkadaş olmam. Hoşgörülü ise onlarla rahatça arkadaş olabilirim.
         Kısaca arkadaşlarımı seçerken bir çok özellik ararım.
                                                                 
                                                                  Yaren BAYKAM
                                                                           4-B   96

ÇOCUĞUN GELİŞİMİNDE AİLENİN ETKİLERİ NELERDİR?
Çocuğun gelişiminde ailelerin etkileri neler midir? Size örnek vereyim.
*Çocuklar zamanla sorunlar yaşar. Aileler çocuklarla iletişim kurarlar. Ve çocuklar sorunlarını çözebilir.
*Anne ve babası uyumlu olan bir çocuk sosyal yaşantısında uyumlu ve mutlu olur.
*Küfürlü ortamda büyüyen bir çocuğa küfür etmek normal gelir.
*Sürekli dayak yiyen bir çocuğa kavga etmek normal bir davranış gibi gelir.
*Sürekli ailesi tarafından takdir edilmeyen bir çocuk bu eksikliğini gidermek için başkalarıyla dalga geçmeye çalışır.
Çocuğun gelişiminde ailelerin etkilerine örnek verdim.
                                                                                                                                       YİĞİT EKİNCİ
                                                                                                                                          4-B 127

ÇOCUKLAR VE ÇEVRE
Çevrenin çocuklara etkisi hem kötü hem de iyidir.
Çevrenin çocuklara iyi yanı hayatı görmek ve yaşamaktır.
Kötü yanı ise dışarıdaki kötü küfürleri ve davranışları öğrenmemizdir.  
Böyle kötü küfürleri öğrenmemek için kötü konuşan , bize zarar vermek isteyen kişilerden uzak durmalıyız.
Birkaç hafta önce yaşadığım bir olay anlatacağım
Annemle bahçede yürüyorduk ,annem benimle yürüyüş yapmayı seviyor musun dedi.
Ben elbette dedim. Sonra bir kedi gördüm , bak anne kediler sokaklarda mı yaşar diye sordum.
Annem bazıları dedi. Ben kediler sokaklarda değil de ormanlarda yaşasa daha mantıklı olmaz mı dedim.             Annem hayat böle dedi. Çevremizde birçok hayvan sokaklarda yaşıyor eğer hayvanların yerinde biz olsak hayat nasıl olurdu düşünsene.  Hikayem burada son buldu bu hikayeden çevredeki varlıklar herhangi bir yerde yaşayabilir ana fikrini çıkartırız.
                                                                                          YUNUS ALP NARCI
                                                                                                            4-B                    

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder